Kāpēc auto reālais patēriņš ir lielāks nekā ražotāja norādītais?
Foto: pexels.com
Ikviens auto pircējs ir saskāries ar vilšanos brīdī, kad saprot – solītais degvielas vai elektroenerģijas patēriņš nesakrīt ar realitāti. Kāpēc ražotāju norādītie skaitļi šķiet tik optimistiski, un vai tam ir loģisks skaidrojums? Šajā rakstā aplūkosim iemeslus, kāpēc patēriņš realitātē ir lielāks, un sniegsim padomus, kā to optimizēt.
1. Oficiālie patēriņa testi vs. reālā dzīve Lielākā problēma ir testēšanas metodes. Eiropā izmantotā WLTP (Worldwide Harmonized Light Vehicles Test Procedure) metode ir precīzāka nekā agrākā NEDC, tomēr joprojām neatspoguļo reālās braukšanas apstākļus. Testos tiek veikta simulācija laboratorijas apstākļos, kur nav nevienmērīgas paātrināšanās, ceļa slīpumu vai citu faktoru, kas ikdienā tomēr ietekmē patēriņu.
2. Braukšanas paradumu ietekme uz patēriņu Vadītāja braukšanas stils ir viens no svarīgākajiem faktoriem. Strauja paātrināšanās un bremzēšana, ilgstoša braukšana ar augstiem apgriezieniem un agresīva braukšana pilsētā var palielināt patēriņu līdz pat 30%. Elektroauto gadījumā šāda braukšana ievērojami samazina nobraucamo distanci.
3. Laikapstākļi un ceļu apstākļi Zema temperatūra palielina gan iekšdedzes dzinēju, gan elektroauto patēriņu. Aukstos laikapstākļos dzinējam nepieciešams ilgāks laiks, lai sasniegtu optimālo temperatūru, un akumulatora efektivitāte krītas par aptuveni 20–30%. Tāpat arī stiprs vējš un ceļa kvalitāte (bedres, grants segums) var ietekmēt patēriņu.
4. Papildus slodze un auto tehniskais stāvoklis Smagāks automobilis patērē vairāk degvielas vai enerģijas – tas attiecas gan uz pasažieriem, gan bagāžu. Tāpat arī riepu spiediens un nolietojums ietekmē ekonomiju – nepietiekami piepumpētas riepas palielina rites pretestību, kas noved pie lielāka patēriņa.
5. Elektrisko auto nobraukuma realitāte Ražotāji norāda maksimālo nobraukumu ideālos apstākļos. Tomēr reālajā dzīvē elektroauto patēriņu ietekmē ne tikai klimats un braukšanas stils, bet arī apkures un kondicionēšanas sistēmu izmantošana. Elektroauto ziemā var zaudēt līdz pat 40% no solītā nobraukuma.
6. Kā samazināt patēriņu un kam ticēt? Lai iegūtu reālāku priekšstatu par auto patēriņu, vērts aplūkot lietotāju atsauksmes un neatkarīgus testus. Savukārt patēriņa samazināšanai jāievēro šādi principi:
- Izvairīties no agresīvas braukšanas
- Regulāri uzturēt pareizu riepu spiedienu
- Noņemt lieko svaru un jumta bagāžniekus, ja tie nav nepieciešami
- Aukstos laikapstākļos izvairīties no ilgstošas sildīšanas, ja vien tā nav absolūti nepieciešama
Reālais auto patēriņš vienmēr būs atšķirīgs no ražotāja norādītā, jo dzīve nav laboratorijas simulācija. Zinot galvenos faktorus, kas to ietekmē, un pielāgojot savus braukšanas paradumus, iespējams būtiski uzlabot patēriņa efektivitāti un ietaupīt gan degvielu, gan enerģiju.